Pokud se sportem teprve začínáte, možná se vám zdá, že termoprádlo není tak důležitá součást vybavení, ale opak je pravdou.
Kvalitní termoprádlo pomáhá udržet teplo, odvést vlhkost pryč od těla a chrání vás před větrem a vodou. Proto je důležité jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak si to pravé termoprádlo vybrat? Dali jsme pro vás dohromady rady, na co u výběru koukat:
1. Na jaký sport termoprádlo sháním?
Není termoprádlo jako termoprádlo. Jiné vlastnosti budete chtít od funkčního kousku na kolo, jiné na běh, a ještě další zase na lyže. První fáze výběru je tak hlavně o ujasnění si, na jaký typ sportu se chcete obléknout. Podle toho se pak zaměřujete na další vlastnosti prádla – odolnost, odvádění vlhkosti, jak moc hřeje, a další.
2. Jaký materiál termoprádla vybrat?
Materiál je u funkčního prádla alfa a omega. Na trhu se setkáte s přírodními vlákny, syntetikou nebo jejich kombinací v nějakém poměru. Nejběžnější materiály si tu představíme, patří mezi ně vlna, merino polyester a polypropylen nebo bambus. Každý z nich má své unikátní vlastnosti, výhody i zápory a hodí se tak na jiné aktivity.
- Vlna/merino vlna: Tento materiál se používá pro výrobu termoprádla do chladnějšího počasí. Vlna totiž hodně hřeje, a to i když je mokrá. Je to měkký a příjemný materiál, který je vhodný pro sporty, jako je turistika nebo běžky. Výhodou vlny jsou i její přirozeně antibakteriální vlastnosti, takové termotriko z merina tak nebude na rozdíl od umělých materiálů nepříjemně cítit ani po opakovaném nošení.
- Bambus: Přírodní materiál, oblíbený hlavně pro svou pohodlnost. Termoprádlo z bambusu je neuvěřitelně měkké a jemné, takže ho na těle pomalu necítíte. Hodí se i pro alergiky a lidi s citlivější pokožkou – kromě pohodlí je taky hypoalergenní a antibakteriální. Také velmi dobře reguluje teplotu, v teple chladí a v chladu hřeje. Jemnost bambusového vlákna je ale zároveň jeho nevýhodou, od tohoto termoprádla nečekejte žádnou velkou mechanickou odolnost a při péči od něj buďte obzvlášť šetrní.
- Polyester/polypropylen: Umělé materiály, které potěší hlavně nízkou váhou a vyšší odolností oproti přírodnímu vláknu. Zatímco tričko z merina by se k žehličce nemělo ani přiblížit, polyester šetrné vyžehlení zvládne bez úhony. Hodně rychle schnou a efektivně odvádí vlhkost pryč od těla. Je mezi polyesterem a polypropylenem nějaký výraznější rozdíl? Termoprádlo z polypropylenu lépe izoluje, na sport v nízkých teplotách proto dejte přednost spíš jemu. Nevýhoda umělých materiálů spočívá v jejich tendenci nasáknout pachy a tím i nutnosti je prát častěji než funkční prádlo z přírodních vláken.
- Nylon: Nylonové termoprádlo je obecně nejtrvanlivější a nejodolnější. Je to také dobrá volba pro náročné sporty. Nevýhodou je, že je poměrně drahý, proto se používá spíše v kombinaci s dalšími materiály nebo se z něj vyrábí pouze některé – zpravidla nejvíc namáhané – části termoprádla.
U některých modelů termoprádla se můžete setkat taky s příměsí stříbra. To se do materiálu přidává kvůli svým antibakteriálním vlastnostem.
3. Jak vybrat správnou velikost termoprádla?
Vhodná velikost je u termoprádla důležitá hned ze dvou důvodů: pohodlí a správná funkce.
První vrstvu termoprádla máte během sportu v přímém kontaktu s pokožkou, proto chcete, aby správně sedělo a nikde vás neškrtilo ani netahalo. Stejně tak ale chcete, aby dobře zvládalo svoji práci - udržovalo vás v suchu a teple. Proto pozor, opravdu musí sedět přesně na tělo a nesmí být příliš volné (pokud si na komfort obzvlášť potrpíte, doporučujeme dívat se po bezešvém termoprádle). I když jsou vám volnější střihy možná pohodlnější, termoprádlo tak ztratí svoje izolační vlastnosti a nebude správně odvádět pot. Taky vám pak volné prádlo může překážet, až přes něj budete oblékat další vrstvy.
Každý výrobce mívá vlastní číslování a můžou se mezi sebou více nebo méně lišit. Proto při výběru nezapomeňte zkontrolovat tabulku velikostí pro konkrétní značku, obzvlášť jestli nakupujete na e-shopu a nemáte možnost prádlo přímo vyzkoušet.
4. Design a určení
Dnešní trh už nabízí tolik různých variant termoprádla, že si to své vybere každý. Je libo bezešvé varianty? Extra odolné kousky s kompresními zónami? Není problém! Výběr je velký v pánském, dámském i dětském provedení.
5. Jak o termoprádlo správně pečovat?
Poslední bod není tak úplně faktor výběru, ale už při nákupu je dobré vědět, jak se o tenhle kousek oblečení starat. Správná péče je důležitá, aby vám termoprádlo dlouho vydrželo se zachováním všech vlastností, kvůli kterým jste si ho pořizovali.
Opět nejvíc záleží na použitém materiálu - přírodní vlákna potřebují šetrnější péči, "uměliny" toho zpravidla vydrží víc. Vždycky si ale prostudujte i pokyny výrobce, které k oblečení dostanete a řiďte se jimi.
Termoprádlo perte jen na nízké teploty. Žádná vyvářka, kromě ztráty vlastností by se vám mohlo taky znatelně srazit. Prací prostředky používejte šetrné, dnes už najdete i takové, které jsou přímo určené na praní sportovního oblečení. Vyhněte se použití aviváže, ta může také snížit funkčnost materiálů.
Po vyprání nechte termoprádlo volně uschnout, nedávejte ho přímo na topení a kousky z přírodních vláken raději sušte naplocho na rovném povrchu, aby se nevytahaly.
Žehlení vynechte raději úplně (kdo někdy z neznalosti vzal žehličku na termotriko, ví, o čem mluvíme :-) ).
Nevíte si s výběrem temoprádla rady? Napište nám, rádi vás nasměrujeme a pomůžeme vybrat ty nejvhodnější kousky právě pro vás!