Čeká vás výběr nových sjezdových bot? Tohle jsou faktory, které byste při něm měli zohlednit, abyste ze svého vybavení na sjezdovce dostali maximum.
Správná velikost bot
S lyžařskými botami je to stejné jako u jakékoli jiné obuvi – základ je padnoucí velikost. I jinak vhodné boty vám ve špatném čísle můžou lyžování pěkně zprotivit. Příliš malé se postarají o bolestivé otlaky a puchýře, v moc velkých zase nebudete mít ten správný cit a budete v nich zbytečně „plavat“.
Jak poznat správnou velikost lyžáků? Lyžařské boty bývají značené systémem MondoPoint a velikost se rovná délce stélky v milimetrech/centimetrech.
265/26,5 bota bude mít tedy stélku 265 mm dlouhou. Vycházejte z délky vlastního chodidla a připočtěte k ní menší rezervu, doporučuje se 0,5 cm.
Při zkoušení ještě vyndejte vnitřní botičku a nasaďte na nohu jen vnější skelet. Chodidlo v něm posuňte co nejvíc dopředu a změřte mezeru mezi vaší patou a patou boty. Pokud je větší než 2,5 cm, sáhněte po menším čísle.
K ladění nejvhodnější velikosti se vrátíme ještě v části věnované výběru bot podle pokročilosti – liší se totiž u závodníků/sportovních lyžařů a rekreačních sjezdařů.
Do bot na sjezdovky sice většinou patří silnější ponožky a je potřeba s místem na ně počítat (ideálně si je s sebou vezměte už na zkoušení), ale pozor, abyste rezervu nepřehnali. Pořád platí, že bota by měla na noze sedět pevně a obepínat ji. Navíc lyžařské boty po nějaké době trochu povolí a přizpůsobí se tvaru vaší nohy.
Kromě samotné velikosti koukejte při výběru i na tvar boty. Každý máme trochu jinak postavenou klenbu chodidla, výšku nártu atd. a je potřeba, aby bota dobře seděla ve všech směrech.
Tvrdost boty
Tvrdost/tuhost boty u lyžáků se označuje jako tzv. Flex index. Čím vyšší flex index, tím víc síly je potřeba k ohnutí komínu (část boty obepínající vaše lýtko a holeň) směrem dopředu a tím také tvrdší bota.
Můžete se setkat s flex indexem od 40 až nad 170, krajní hodnoty jsou ale velké extrémy a běžný rekreační lyžař by měl hledat boty spíš kolem 80.
Určení lyžařských bot podle flex indexu
<60 | děti a začátečníci s nízkou váhou |
60-80 | začátečníci, rekreační lyžaři s nízkou váhou |
80-100 | rekreační lyžaři nebo pokročilejší jezdci s nižší váhou |
100-120 | sportovní lyžaři nebo pokročilejší lyžaři s vyšší váhou |
120-130 | závodní lyžaři |
<130 | závodní lyžaři s vyšší váhou |
Jak je vidět i v přehledu, u výběru správného flex indexu to není jenom pokročilost, která hraje roli, myslete i na stavbu těla a váhu. Těžší lyžaři můžou při stejné pokročilosti sáhnout po tužších botách, než jejich kolegové s nižší váhou. Důvod je prostá fyzika – vyšší váha znamená i vyšší sílu, kterou na boty působíte a snáze je tak prošlápnete.
Při výběru tuhosti boty myslete i na to, že při zkoušení na prodejně bývá vyšší teplota než na sjezdovce a v reálu tak budou boty v zimě na sjezdovce ještě o něco tužší.
Některé značky také nabízí modely s nastavitelnou flexí, kde si tvrdost boty (v určitém rozmezí) můžete podle potřeby a vnějších podmínek sami upravit.
Výběr lyžařských bot podle pokročilosti
Začátečnické/rekreační lyžařské boty
Na lyžích jste ještě nestáli, nebo na nich neplánujete trávit zase tolik času. Důležité tak pro vás je, aby boty byly pohodlné a umožnily vám si na nový typ pohybu vůbec zvyknout. Rekreační lyžařské boty proto mívají měkčí a silnější vnitřní botičku, bývají širší v nártu i kolem kotníku a lýtka a jsou celkově z měkčího materiálu. Protože se nepočítá s tím, že byste se v nich chystali lámat rekordy v rychlosti nebo technice, můžete si dovolit i větší rezervu v šířce a délce boty. Až budete zkoušet samotný skelet, je vaším cílem prostor cca 15-25 mm mezi vaší patou a patou boty. Šířka může být kolem 100 mm, lyžaři se širším chodidlem můžou sáhnout i po šířce 102-106 mm.
Pokročilé/sportovní lyžařské boty
Už máte něco odježděno a baví vás posouvat svoje limity? Od svých bot už budete chtít vyšší flexi, aby dobře přenášely veškerou sílu do lyží a držely vás stabilní i při rychlých sjezdech. Šířka takových bot bývá kolem 95-100 mm, prostor mezi patou a skeletem boty může být menší než u začátečníků, cca 10-15 mm.
Závodní lyžařské boty
Závodní lyžáky bývají oproti svým „kolegům“ nejtvrdší a nejužší. Tady už nehrajete na pohodlí, ale na výkony a víte přesně, co od svého vybavení chcete. Taky se počítá s tím, že v téhle kategorii jste na svahu v pohybu a nezastavujete se. U závodních bot proto nenajdete vyteplení ani výstelky navíc, nárt je co nejnižší a komín naopak vysoký kvůli stabilitě. Šířka boty většinou nepřesáhne 95 mm, flex index jde naopak klidně přes 130.
Pánské/dámské/dětské boty
Pánské/unisex lyžařské boty
Stejně jako u lyží, i u bot na ně platí, že pánské modely nejsou nutně jen pro pány. Jsou určené komukoliv, kdo nepotřebuje specifika jiného určení bot (lehčí a užší konstrukce boty, nižší flex index). Pánské lyžáky bývají dostatečně široké a mívají vyšší nárt, stejně tak je vyšší komín a flexe boty.
Dámské lyžařské boty
Dámské lyžáky mají lehce odlišnou konstrukci, která lépe odpovídá anatomii ženské nohy (oproti mužům mívají ženy užší chodilo, nižší nárt a kratší lýtko). Výrobci myslí i na to, že ženy mívají častěji problém s prokrvováním periferií a zimou od nohou, můžete se proto setkat s více zateplenými vnitřními botičkami. Dámské lyžařky jsou oproti svým protějškům většinou lehčí, proto mívají dámské boty taky nižší flexi.
Dětské lyžařské boty
Velký rozdíl u dětských lyžáků (kromě velikostí) bývá jejich malý flex index – děti jsou lehké a potřebují boty hodně měkké. Bavíme se o rozmezí flexe zhruba 30-60 podle věku dítěte.
Další důležitý prvek je počet přezek. Zatímco u bot pro dospělé se nejčastěji potkáte se 4 nebo 3 přezkami, u dětských modelů se začíná už na jedné přezce.
Jak se o lyžařské boty starat
Vybrali jste si ten správný model? Gratulujeme a přejeme s ním na svahu spoustu zdařilých sjezdů! Aby vám lyžařské boty dlouho vydržely, nezapomeňte jim věnovat patřičnou péči.
Po každé jízdě nechte boty důkladně vysušit, než je uložíte – buď samovolně, nebo pomocí vysoušečů bot (v lyžařských ubytováních běžná věc, ale pokud jezdíte pravidelně, stojí za to pořídit si i vlastní). Povrch bot šetrně očistěte a utřete dosucha (zejména pokud v botách přecházíte přes prostory ošetřené posypem ze soli nebo štěrku). Mimo sezónu lyžáky ukládejte nastojato a se zapnutými přezkami, aby bota dobře držela tvar. Dobře se hodí i speciální tašky na lyžařské boty, ve kterých je můžete jak přenášet, tak skladovat.
Jestli si s výběrem i tak nejste jisti nebo máte nějaký vlastní dotaz, neváhejte se na nás obrátit – máme víc než 20letou praxi v oboru, rukama nám prošly spousty modelů a rádi své vám svými zkušenostmi pomůžeme vybrat ty nejlepší lyžařské boty právě pro vás!