Jak praví staré lyžařské přísloví: „nevstoupíš do stopy bez pořádných hůlek!“. Dobře, přiznáváme, možná to není tak úplně staré lyžařské přísloví, ale nová věta pro potřeby tohoto článku. I tak je v ní ale spousta pravdy – hůlky na běžky jsou nezbytná součást výbavy, v tom máme jasno. A kdo si někdy vybral špatnou délku nebo nevhodný materiál, ten v tom má jasno o to víc. Ale nebojte se, dnešní článek je tu přesně proto, aby vás tahle nepříjemnost nepotkala. Takže, jak na to, abyste si vybrali běžecké hole přesně do ruky a s maximálním odpichem? Všechno si vysvětlíme:
První důležité kritérium je materiál tubusu běžeckých holí.
Hůlky na běžky podle materiálu:
Základní měřítka při výběru běžeckých holí jsou tuhost, pevnost a hmotnost. A to všechno závisí hlavně na materiálu, ze kterého si tubusy holí vybereme.
Rozhodující vlastnost hůlek na běžky je pevnost. Měkká hůl se může zvlášť těžšímu běžkaři ohýbat jako luk, zhoršuje kvalitu odrazu a v tom nejhorším případě se rovnou zlomí a lyžaři nezbyde než dokončit túru jenom s jednou hůlkou.
U kvalitních běžkařských hůlek (tubusech) vždycky jde o co nejnižší hmotnost a co nejvyšší pevnost. Pokud tedy nejedete jenom „na rozpočet“ a jezdíte pravidelně, dívejte se spíš po karbonových hůlkách. Ale vezmeme to postupně:
Hliníkové hůlky na běžky
Běžkařské hole ze slitiny hliníku patří na trhu mezi nejlevnější. Jsou určeny pro rekreační lyžaře, jejich hmotnost je oproti holím z karbonu podstatně vyšší. Dražší hliníkové hole se vyrábí z tvrzeného hliníku, který není tak náchylný k ohybu a poškození. Při karambolu proto s největší pravděpodobností hůlku nezlomíte, ale jen ohnete, což se dá lehko vyřešit na místě a vy můžete klidně pokračovat v jízdě.
Karbonové hůlky na běžky
Holdujete sportovní jízdě, na lyžích jste jako doma, nebo na nich rovnou závodíte? Sáhněte po karbonových hůlkách! Hole s tímhle označením ve skutečnosti obsahují určitý poměr karbonu a sklolaminátu. Orientačně se podíl karbonu v hůlce pohybuje od 10 % do 100 % a obecně platí, že čím víc karbonu, tím jsou hůlky lehčí a pevnější, ale zároveň roste cena. Ideální karbonové hůlky tak volte podle svých možností a potřeb. Myslete i na to, že s vyšší pevností roste i křehkost materiálu, proto se karbonové hole oproti těm hliníkovým snadněji zlomí.
Madla a poutka u běžeckých holí
Hůlky na běžky, to ale není jenom tubus. A velký vliv na to, jestli se vám s nimi bude jezdit pohodlně, má konstrukce a typ madla a poutka.
Madla - u nejlevnějších holí z hliníku se většinou setkáme s madly plastovými. Plastová madla neizolují, nejsou tak příjemná a mohou v ruce klouzat. U propracovanějších holí se proto používají madla čistě korková nebo korková s příměsí gumy. Ta jsou příjemnější na úchop, lépe izolují a jsou protiskluzová.
Poutka – u běžeckých holí pro rekreační jízdu najdete většinou poutka opatřená sponou nebo přezkou, která dovoluje velikost poutka rychle upravit. Nevýhodou je ale určité nepohodlí, protože musíte poutko na ruku navlékat a hůlku neustále naplno držet, aby vám nevypadávala z dlaně.
U sportovních nebo závodních holí se proto setkáte spíš s polstrovanými rukavičkovými poutky, kde je k pásku kolem zápěstí přidán pásek mezi palec a ukazovák. Poutka jsou asymetrická, zvlášť pro levou a pravou ruku. Jízda s rukavičkovými poutky vyžaduje trošku jinou techniku, ale je výrazně pohodlnější. Zajišťují lepší odraz a opětovné vrácení hůlky do dlaně po odrazu. Hůlku nemusíte křečovitě držet celými prsty a dlaní.
Velmi oblíbený je taky Clip systém, který vyvinula firma KV+ a Trigger system od firmy Leki, kdy se hůlka připíná přímo k rukavici.
Košíček a hrot
Madlo i tubus už máme za sebou, je čas podívat se na další důležitou součást hůlek, a to je košíček. Kdo dává přednost upravovaným a závodním tratím, volí košíček malý. Kdo je vlk samotář, chce se vyhnout davům lidí a rád si prošlápne vlastní cestu sněhem, ten by měl vybírat větší rozměr košíčku. Větší košíček se tak snadno nezaboří do sněhu a poskytuje lepší odraz i na neupravené trati. Pokud se vám podaří košíček poškodit, nezoufejte, u většiny holí jde snadno vyměnit. Buď se košíčky lepí, nebo jsou klasicky šroubovací. Tam je výměna ještě jednodušší.
Nedílnou součástí hůlek na běžky je taky hrot. Kvalitnější hůlky mají hroty tvrdší, které déle vydrží. U levnějších holí se mohou hroty rychleji otupit a odpich, zvlášť na přimrzlém sněhu, pak nemusí být úplně perfektní. I o tuhle část hůlek je proto potřeba se starat a pravidelně kontrolovat, jestli už nenastal čas na výměnu.
Jak dlouhé hůlky na běžky potřebuju?
Zásadní otázka, která trápí spoustu, hlavně začínajících a méně zkušených, lyžařů. Špatně vybraná délka běžkařských hůlek dokáže celou jízdu pěkně otrávit. Někomu může dokonce zprotivit i běžkaření jako takové. A protože to by byla velká škoda, máme pro vás jednoduchý manuál, jak vybrat délku holí na běžky:
Délka u hůlek na klasiku a na bruslení se liší. Pro hole na klasické běžkování se používá koeficient 0,85, kterým násobíme výšku postavy. Například pro postavu 175 cm jsou tak ideální hůlky na klasiku cca 150 cm (170x0,85). Pokud nemáme po ruce kalkulačku a počítání z hlavy není naší oblíbenou zábavou, stačí si vybavit druhou pomůcku – hole na klasiku by vám měly sahat cca po ramena.
Pro ideální délku hůlek na bruslení vynásobíme výšku postavy koeficientem 0,9. Výška holí by měla vycházet zhruba k linii brada-nos.
Zkušení lyžaři a závodníci, kteří mají zvládnutou techniku, mohou volit i hole delší, než je standardní doporučení.
Prodáváme hole značek KV+, LEKI, BIRKI
Nevíte si s výběrem běžkařských hůlek rady? Nebojte se nás kontaktovat. Můžete zavolat na číslo 485 106 003, napsat mail na info@ok-sport.cz, nebo vám rádi poradíme v naší kamenné prodejně v Liberci.