Jak vybrat helmu na kolo

Nedílnou součástí výbavy každého cyklisty by měla být cyklistická helma. Ať už jste profi závodník, hobby jezdec, nebo si na kole zajedete jen do blízkého obchodu, bez přilby byste vyjíždět neměli.

 

Jak je to s helmou na kole a se zákonem?

 

Ze zákona mají povinnost helmu nosit jen děti do věku 18 let. Dospělým to legislativa vyloženě nenařizuje, ale důrazně doporučujeme mít přilbu na hlavě při každé jízdě, i když jste plnoletost už oslavili. Už kvůli tomu, že dětem půjdete správným příkladem. 

Pro ilustraci pár statistik, proč helmu nenechávat doma nikdy a v žádném věku:

  • zranění hlavy je na kole nejčastější příčinou vážných a smrtelných úrazů
  • přilba snižuje riziko vážného poranění hlavy o 69 %, smrtelného o 65 %
  • při šetření v rámci ČR došli experti k závěru, že 37 % cyklistů, kteří při nehodě zemřeli, by mohlo žít, pokud by měli helmu
  • náraz při nehodě na kole v běžné rychlosti odpovídá volnému pádu hlavou na beton z výšky zhruba 2 metrů

(zdroj: nakolejensprilbou.cz)

 

Jak správně vybrat velikost cyklistické helmy?

Aby mohla přilba plnit svoji ochrannou funkci na sto procent, musí na hlavě správně sedět. Neměla by nikde tlačit, ani být volná. Pokud vás tlačí na bocích hlavy, je potřeba zvolit větší helmu nebo jiný model.

Když helma na hlavě dobře sedí a nikde netlačí, dotáhněte ji zadním dotahovacím systémem. Vaše hlava by nyní měla vyplňovat celý prostor helmy. Zapněte pásky upevňující přilbu pod bradou. Délku pásků nastavte tak, aby se vám mezi pásky a bradu nevešel více než ukazovák. Jako poslední krok zatřepte hlavou ze strany na stranu, přilba by se neměla výrazně pohybovat - maximálně o jeden či dva centimetry. Pokud je pohyb výraznější, dotáhněte zadní dotahovací systém o něco víc a zkuste zatřepat hlavou znovu. Pokud se teď helma nehýbe ani netlačí, vybrali jste správně.

Nemáte možnost si helmu vyzkoušet naživo? Můžete ji koupit i přes e-shop, je ale potřeba znát přesnou velikost. Tu zjistíte tak, že správně změříte obvod hlavy: měřit byste měli v nejširším místě hlavy. Metr veďte 2 cm nad obočím, přes spánky a nad ušima. Obvod v centimetrech, který naměříte, odpovídá velikosti helmy. Setkat se můžete i s označením S, M, L, XL… I tak ale doporučujeme vždy ještě zkontrolovat velikostní tabulku konkrétního výrobce a v případě, že váháte mezi dvěma velikostmi, poradit se s prodejcem.

 

Klíčové parametry helmy na kolo

 

Hmotnost

Hmotnost u helem je velice důležitá, při celodenní vyjížďce ji máte na hlavě i několik hodin, a to už se každý gram navíc projeví. Lehčí helma je proto lepší, ale nízká váha nesmí být na úkor bezpečnosti. Každý výrobce má svoji vlastní technologii, jak dosáhnout maximální ochrany s co nejmenší váhou přilby. Například helmy Uvex se vyrábí z polykarbonátové skořepiny odolné proti nárazům, do níž je vstřikována EPS pěna. Někdy se také kombinují různé druhy pěny nebo se přidává dodatečná ochrana v podobě kevlarové či karbonové pleteniny. Nejlehčí helmy začínají už na 220 gramech

 

Odvětrání

Helma by měla být dobře odvětraná, abyste se v horkých letních dnech příliš nepotili. Dobré odvětrání zajišťují ventilační otvory, které mohou být opatřeny síťkami proti létajícímu hmyzu.

 

Bezpečnost

Vždy kupujte jen helmu, která je vybavena příslušnými bezpečnostními certifikáty! Cyklistické helmy prodávané v ČR musí splňovat normu ČSN EN 1078.

 

Kromě samotného nárazu hlavou je největším nebezpečím pro cyklistu působení rotačních sil během nárazu. Proto u některých přileb najdete i další stupeň ochrany právě proti těmto rotačním silám. Nejčastěji se s ním setkáte pod označením MIPS nebo SPIN. (V našem e-shopu najdete s touto technologií například trailovou přilbu BELL Sixer)

 

 

Jakou kategorii přilby na kolo vybrat?

 

Typy přileb nejsou žádná velká věda – odvíjí se jednoduše od toho, jaký styl a v jakém terénu nejčastěji jezdíte.

 

  • Silniční helmy: jsou určené pro silniční a krosová kola. Použít je ale můžete i na horské kolo. Prioritou silničních přileb je co nejnižší váha a co nejlepší odvětrání.

 

 

 

  • MTB helmy: tyto helmy jsou vhodné pro použití jak v terénu, tak i na silnici. I tady hraje prim nízká hmotnost a maximální odvětrání. Oproti silničním helmám jsou ale navíc opatřeny štítkem proti slunci, který se dá podle potřeby sundat.

 

 

  • Integrální helmy na sjezd a freeride: na první pohled někdy připomínají spíš helmy na motorku. Důraz se tady klade na maximální bezpečnost při sjezdech v náročném terénu, přilba ochraňuje i čelist jezdce a hlavu z boku a v týlu. Díky tomu je potřeba počítat s trochu vyšší hmotností oproti ostatním helmám.

 

 

 

 

Vybírat můžete samozřejmě i podle toho, pro koho je přilba určená:

 

 

 

Nevíte si s výběrem helmy na kolo rady? Jsme tu a rádi vám poradíme! Stavte se v naší kamenné prodejně v Liberci, kde si všechny modely můžete vyzkoušet na vlastní hlavu.

Nebo nám napište či zavolejte.

mail: info@ok-sport.cz

telefon: +420 485 106 003

 

 

Potřebujete poradit?

Naši profesionální technici Vám odborně poradí a doporučí pro Vás to nejlepší.