Jak vybrat běžky

Propadnout kouzlu běžkaření není vůbec těžké. Ať už jste turista, který se rád kochá zimní přírodou, nebo sportovec, který honí kilometry a sem tam si střihne nějaký závod, každému má tenhle krásný sport co nabídnout.

Všechno ale začíná u výběru správných běžek. Abyste si každou jízdu užili na maximum, je potřeba zvolit takové lyže, které sedí k vaší výšce, váze, zkušenostem a stylu jízdy.

 

Jak často a jak intenzivně na běžkách budete jezdit?

 

Běžky podle výkonnosti lyžaře

 

  1. Turistické běžky – vhodné pro začátečníky a rekreanty, kteří se rádi kochají přírodou a nehoní kilometry na čas. Lyže mívají pomalejší skluznici a jsou širší pro lepší stabilitu.

 

  1. Sportovní běžky – lyže s tímhle označením už si žádají pokročilejší běžkaře, kteří ovládají techniku. Vyznačují se rychlejší skluznicí a lehčí konstrukcí. Vhodné pro všechny, kteří běžky nasazují pravidelně a nebojí se na nich ani rychlejší jízdy.

 

  1. Závodní běžky – kategorie pro závodníky a náročné sportovce. Hodně úzké modely s rychlou skluznicí. Pro závodní běžky se používají nejlepší materiály, např. carbon, protože každý ušetřený gram se počítá.

 

 

Jaký styl jízdy preferujete?

 

Běžky podle stylu jízdy

 

  1. Běžky klasické (classic) - lyže určené na jízdu ve stopě, mažou se skluzným i stoupacím voskem nebo mají protismykovou úpravu od výrobce

 

  1. Běžky na bruslení (skate) - jízda na upravené trati mimo klasickou stopu, skluzný vosk se maže po celé délce lyže

 

  1. Běžky kombinované (combi) – kompromis pro vyznavače klasické jízdy i bruslení

 

 

Běžky klasické (classic)

To jsou lyže na styl, který si většina lidí představí, když se řekne „běžkování“ – střídavé klouzání v přesně vymezené stopě. Klasický styl je nejrozšířenější, proto se s touhle kategorií běžek setkáte nejčastěji.

Klasické lyže se vyznačují výraznou špičkou s ostřejším vrcholem pro plynulost pohybu při odrazu.  Mají větší klenutí v oblasti mazací komory (prostor pod vázáním). Když na lyži přenesete váhu, mazací komora potřená stoupacím voskem se prohne, přilne ke sněhu a zajistí vám tak dobrý odraz.

Délka klasických běžek by měla být zhruba 20–25 cm navíc k výšce vaší postavy. Více informací o správné délce lyží si můžete přečíst v našem článku Jak dlouhé běžky potřebuji?

Zvolit můžete lyže mazací, kdy se podle vaší váhy naznačí správná vzdálenost mazací komory. Běžky na klasiku se mažou skluznými vosky v oblasti skluzných částí (pata a špička) a stoupacími vosky v oblasti mazací komory (pod vázáním). A podle počasí pak před každou jízdou nanášíte příslušný stoupací vosk.

Mazacím lyžím ale čím dál víc konkurují běžky s protismykovou úpravou (někdy taky označované jako no wax nebo multigrip). Jejich hlavní výhoda je, že se nemusíte obtěžovat s výběrem a mazáním stoupacího vosku. To ale neznamená, že jsou bezúdržbové – pořád je potřeba mazat skluzným voskem a anti-ice přípravky proti namrzání sněhu na skluznici.

Pojďme se na protismykové lyže mrknout trochu blíž:

 

  • Běžky s mohérovým protismykem – nová technologie, která se prakticky vyrovná stoupacím voskům. Jejich hlavní výhoda je, že fungují opravdu za všech podmínek. I když je teplota okolo nuly, kdy je často problém zvolit správný stoupací vosk. Životnost mohéru na lyžích je navíc opravdu vysoká. Výrobci uvádějí většinou interval kolem 100–150 dní lyžování. Rekreačním běžkařům tak můžou vydržet spoustu sezón, nebo i celý život. Ani ten, kdo jezdí často, ale nemusí zoufat. Mohérovou vrstvu si můžete jednoduše nechat vyměnit.

 

Aby byl zajištěn dobrý skluz lyže, na patu a špičku se nanáší skluzný vosk. Kdo si není v mazání jistý v kramflecích, může mrknout na náš článek Jak správně mazat běžky, kde vosky a techniky mazání probíráme pořádně do hloubky. Na mohérovou část se nanáší přípravek ve formě spreje nebo houbičky, tzv. anti-ice. Ten zlepšuje skluz části lyže s mohérovou vložkou a brání tomu, aby na ní namrzal sníh.

 

Běžky s mohérem

 

Pod čím běžky s mohérem hledat? Každý výrobce pro ně má trochu jiný název, ale základ většinou tvoří slovo „skin“.

Atomic – Skintec

Fischer – Twinskin

Rosignol – R- Skin

 

 

  • Běžky Nanogrip – lyže s tímhle názvem (a stejnojmennou technologií) má na svědomí značka Peltonen. Nanogrip běžky mají po celé délce skluznice aplikovaný speciální přípravek, který slouží jako skluzový a zároveň odrazový vosk. Lyže se takto připravují již v továrně Peltonen. Díky tomu jsou prakticky bezúdržbové a hodí se pro všechny rekreační lyžaře. Jediná starost o tyto běžky je použití přípravku anti-ice, který zabrání namrzání sněhu na skluznici. S výdrží si nemusíte dělat starosti, výrobce garantuje minimálně 3000 kilometrů. Velmi příznivé je i teplotní rozpětí – Nanogrip běžky snesou teploty od +10° do -15°C.

 

  • Šupinové běžky – skluznice lyží je opatřena tzv. šupinami. Díky tomu povrch skluznice usnadňuje odraz a stoupání, aniž byste museli mazat stoupací vosk. Připravte se ale na to, že jak vás při odrazu lyže podrží, ve skluzu šupiny naopak zpomalují. Hodí se proto spíš pro turistické a rekreační běžkaře. Při kontaktu se sněhem také vydává šupinatá část skluznice charakteristický zvuk – nejlépe by se dal asi pojmenovat jako hučení nebo vrčení.

 

Běžky se šupinami

 

 

Běžky na bruslení (skate)

 

Jsou určené na jízdu po hladké urolbované trati mimo stopu. Jízda na skateových lyžích je rychlá, vyžaduje lepší kondičku oproti rekreačnímu běžkování na klasiku. Bruslařské běžky poznáte podle charakteristické ploché špičky, menšího prohnutí a zpevněných hran. Většina výrobců nabízí bruslařské lyže ve více tvrdostech, zde je potřeba zohlednit vaši váhu a technickou zdatnost (u obojího zjednodušeně platí, že čím vyšší, tím tvrdší běžky můžete vybírat). A jak dlouhé lyže zvolit? Délka bruslařských běžek by měla být cca 5-10 cm navíc k vaší postavě.

 

Bruslařské běžky se na rozdíl od těch klasických mažou jen skluzným voskem, a to po celé délce skluznice. Více informací si můžete přečíst v článku Jak správně mazat běžky.

 

Běžky na kombinovaný styl (combi)

 

Kombi běžky, jak už nám název napovídá, jsou univerzální lyže určené pro oba styly. Vzhledově jsou podobné lyžím na klasiku, jsou ale tvrdší.

Běžky by neměly být příliš dlouhé, aby se s nimi dalo i bruslit. Počítejte proto s tím, že na klasický styl nepojedou tak rychle – oproti klasickým lyžím jim chybí centimetry. Kombinované běžky jsou takový kompromis, proto se na kompromisy připravte i při jízdě.

Nefunguje to tak, že byste mohli na jedné vyjížďce bezproblémově střídat oba styly, a to hlavně kvůli mazání. Když si totiž lyže namažete stoupacím voskem, aby vám pořádně zabíraly při klasickém odrazu, bruslit vám s nimi moc nepůjde. Pokud vyrazíte na skate a namažete jen skluzným voskem, ve stopě se zase nepohnete z místa.

 

 

Nevíte si s výběrem těch správných běžek rady? Nebojte se nás kontaktovat. Můžete zavolat na číslo 485 106 003, napsat mail na info@ok-sport.cz, nebo vám rádi poradíme v naší kamenné prodejně v Liberci.

 

 

 

Potřebujete poradit?

Naši profesionální technici Vám odborně poradí a doporučí pro Vás to nejlepší.