Letní období je pro cyklisty hlavní sezónou. Na vyjížďky na kole vyráží nejen ostřílení bikeři, ale i rekreační jezdci. Ať už jste v sedle každý víkend, nebo se na kolo dostanete párkrát do roka, určitě víte, že kolem a jeho komponenty to nekončí. Důležité je i správné oblečení. Jak se na kolo obléct do vysokých teplot? To vám poradíme v tomto článku.
Správné oblečení na kolo nejenže zlepší vaše pohodlí a tím i výkon při jízdě, ale zvýší i vaši bezpečnost a ochrání vás před vlivy počasí.
V létě nás tak bude zajímat hlavně ochrana před sluncem, vysokými teplotami a případně i krátkými, ale o to intenzivnějšími přeháňkami. Co si na sebe na kolo vzít, abyste všem těmto vlivům čelili v pohodě a s úsměvem?
Materiál:
U letního oblečení na kolo hrají prim lehké materiály, které rychle sají a odvádějí pot od těla. Vyhněte se velkému vrstvení, do teplých dnů vám postačí základ – cyklodres s krátkým rukávem a kraťasy. Pokud plánujete delší výlet a s ním případně i jízdu brzo ráno nebo navečer, kdy můžou být teploty nižší, vyřešíte to pomocí návleků na ruce a nohy, které podle potřeby snadno sundáte nebo obléknete a v brašně nebo batohu zaberou minimum místa.
Řada výrobců už také dnes nabízí oblečení s UV ochranou, kterou během dlouhých slunných dnů určitě oceníte. Hledejte produkty, které ve svých vlastnostech uvádí i blokaci UV záření, jako například tento pánský cyklodres Castelli:
Varianta pro dámy, oba mají na zadním panelu látku blokující až 90 % zachyceného UV záření:
Střih:
Správný střih oblečení je dalším důležitým faktorem. Cyklistické oblečení by mělo být přiléhavé, ale ne příliš těsné. Příliš malá velikost nebo nevhodný střih vás bude škrtit a blokovat správný průtok krve, moc volný střih zase brání odvádění potu přímo od pokožky, překáží v pohybu a v místech, kde je látka příliš nahrnutá, vám může způsobit otlaky. Správnou velikost cyklistického oblečení poznáte tak, že vám těsně přiléhá k tělu, ale nikde netáhne ani netlačí a můžete se v něm pohybovat stejně, jako byste ho na sobě vůbec neměli. Myslete při výběru na to, že každý výrobce může mít trochu jiné rozměry jednotlivých velikostí a řiďte se proto velikostními tabulkami přímo pro danou značku nebo řadu.
Délka rukávů a nohavic:
V létě samozřejmě většina z nás sáhne primárně po krátkém rukávu a kraťasech, pokud ale hledáte vyšší ochranu před UV zářením (například kvůli citlivosti na slunce, užívání některých léků nebo alergii), můžete jít i do delší varianty. Možnost je také zkombinovat kratší rukávy i nohavice s návleky, jak už jsme psali výše. Pokud vám během jízdy začne být příliš velké horko, jednoduše je sundáte a zabalíte do zavazadla, které vezete s sebou.
Bezpečnostní prvky:
Na kole nejste proti ostatním účastníkům silničního provozu skoro vůbec chráněni. Obzvlášť pokud plánujete jezdit po silnicích, kde se potkáte i s auty nebo motorkami, měli byste tak udělat všechno pro to, abyste předešli případné nehodě. A tahle prevence začíná především dobrou viditelností. I když jsou letní večery dlouhé a úplná tma nastává až v pozdních hodinách, i šero už bývá rizikové. Nezapomeňte proto svoje oblečení vybavit taky reflexními prvky. Některé kousky už je mají zabudované přímo v sobě, můžete si ale pomoct i extra reflexními pomůckami, jako je připínací světlo nebo pásek. Ty mají zase výhodu v tom, že je snadno sundáte a umístíte podle potřeby.
Magnetické reflexní prvky s LED světlem:
Voděodolnost:
V létě nám sice déšť a mokro nedávají tak zabrat jako v chladnějším období roku, zase ale srážky umí přijít pěkně nečekaně a s o to větší intenzitou.
I tady proto platí, že kdo je připraven, nebývá překvapen, a kromě sledování předpovědi před výletem si pro jistotu přibalte i voděodolnou vrstvu navíc. Ideální je cyklistická pláštěnka – je lehká a skladná, takže se jednoduše vejde do každého zavazadla a před deštěm ochrání vás i vaše oblečení.
Na co v létě na kole také nezapomínat?
Helma
Horké počasí může svádět k tomu nechat hlavu dýchat a na helmu se vykašlat, tohle řešení vám ale určitě nedoporučujeme. U dospělých sice na rozdíl od dětí není povinná, zachránit život vám ale může bez ohledu na věk. Moderní helmy na kolo bývají z lehkých materiálů a větrací otvory po celém povrchu už jsou také samozřejmostí, proto přilbu nezatracujte ani v létě. Pro ještě větší komfort můžete sáhnout po modelech s dalšími vychytávkami praktickými na léto, jako je síťka proti hmyzu nebo – pro majitele dlouhých vlasů – výřez pro culík.
Cyklistická helma Uvex se síťkou proti hmyzu:
Helma na kolo Uvex s výřezem pro culík:
Praktický doplněk k helmě na léto je i lehký šátek, který bude odvádět z čela pot, aby vám nestékal po obličeji.
Ochrana zraku
Zrak je náš nejdůležitější smysl a je potřeba ho ochránit i na kole. Při letních vyjížďkách vám může zážitek znepříjemnit ostré slunce, poletující hmyz nebo pyl a prach, zvlášť při delším období sucha. Všechno tohle se ale snáší lépe, když svou výbavu doplníte i o cyklistické brýle. Podle potřeby si můžete vybrat třeba model s polarizačními skly (výborné hlavně při vysoké míře odraženého světla, například na mokré silnici po dešti, kdy povrch ještě nestačil uschnout, ale už do něj opět praží sluníčko):
nebo se samozabarvovacím efektem, kdy se míra zatmavení skel přizpůsobuje intenzitě slunečního záření:
Samozřejmostí je také kvalitní UV filtr, protože v létě je intenzita UV záření nejvyšší a pokud si před ním oči nechráníte, můžete se v budoucnu dočkat nejen podráždění očí a různých dočasných komplikací, ale i trvalejšího poškození zraku. Při výběru správného UV filtru hledejte hodnotu 400 – takové brýle totiž nepropustí žádné světlo o vlnové délce kratší než 400 nm a pokrývají tak všechny typy UV záření (UVA, UVB i UVC).
Pitný režim
Hydratace je v létě důležitá a při fyzické námaze ještě víc. Tehdy se totiž mnohem víc potíte a vaše tělo tak přichází o cenné tekutiny rychleji než v klidovém režimu. Nezapomeňte si proto na vyjížďku přibalit i láhev s dostatečným objemem a pravidelně vodu doplňovat.
Nejlepší je pít opravdu průběžně a nečekat až na pocit žízně – ten přichází až ve chvíli, kdy už se tělo potýká s lehkou dehydratací. Dehydratace má přitom negativní vliv jak na váš výkon, tak na výdrž. Skvělá alternativa k lahvím jsou taky batohy s tzv. camelbagem, se kterými můžete doplňovat tekutiny během jízdy, aniž byste sundali ruce z řidítek.