Jak se obléct na kolo na podzim

Babí léto je jedno z nejkrásnějších období v roce. Příroda hraje všemi barvami, sluníčko ještě neztratilo všechnu sílu a počasí přímo láká na vyjížďku. Jenže z okna to kolikrát vypadá lépe a realita vás může překvapit. Dny už jsou kratší, rychleji se ochlazuje a teploty dokážou pěkně skákat. Jak se na podzimní cyklovýlet správně obléknout, abyste se nepotili, ani si neuhnali nachlazení? To vám prozradíme v následujících řádcích.

 

Začneme shora:

 

První spodní vrstva

Jak už z názvu asi tušíte, touhle vrstvou všechno začíná a patří přímo na tělo. Její hlavní funkcí je odvádět pot a udržet vás v suchu. První vrstva bývá většinou vyrobena ze syntetických vláken, jejichž vlastnosti (tvar na průřezu, struktura) jsou přizpůsobené na rychlý transport vlhkosti pryč od těla. Takový funkční materiál mívá výbornou prodyšnost, je lehoučký a na těle ho skoro necítíte.

Není to ale jen syntetika, po čem můžete u termoprádla sáhnout. Oblíbená je třeba přírodní merino vlna, která bez nadsázky „v zimě hřeje, v létě chladí“. Merino na rozdíl od syntetiky vodu neodvádí rychle pryč na povrch, ale vlákna ji nasáknou do sebe, a teprve pak se pomalu odpařuje. Protože ale vlna dokáže hřát i za mokra, nemusíte se bát. Další výhodou jsou jeho antibakteriální vlastnosti – ani po dlouhé a náročné vyjížďce vám tričko z merina nebude cítit (což se o syntetickém materiálu říct rozhodně nedá.)

Na trhu najdete jak oblečení ze 100% merina, tak z merino vlny ve směsi se syntetikou v různém poměru. Obojí má své pro i proti. Čistý přírodní materiál nabízí lepší vlastnosti, ale připlatíte si. Ne vždycky je to taky nejlepší volba, právě kvůli delšímu schnutí a nižší odolnosti. Syntetika je zase snadnější na údržbu a nezatíží tolik vaši peněženku.

Aby první vrstva plnila svoji funkci, musí k tělu těsně přiléhat. Proto pozor při výběru velikosti a střihu, aby vám oblečení nikde neplandalo.

 

 Termotriko merino Craft pánské

Druhá vrstva

Jako druhou vrstva je na podzim ideální cyklistický dres s dlouhým rukávem. Do teplejšího počasí vám postačí tenčí a prodyšný materiál, který se používá i pro letní dresy. S klesající rtutí teploměru pak přijde vhod teplejší varianta dresu s vnitřní počesanou vrstvou. Na rozdíl od termoprádla nemusí cyklodres těsně přiléhat k tělu, takže volba střihu závisí jen na vás. Může být buď upnutý, elastický, nebo volnější – ty jsou oblíbené mezi vyznavači MTB a terénních disciplín.

 

Dámský cyklodres s dlouhým rukávem Kalas

 

Svrchní vrstva

V závislosti na počasí už vám může na podzim přijít vhod i třetí vrstva. Lehčí varianta má podobu cyklistické větrovky nebo vesty. Jejich výhodou je, že bývají skladné, takže je snadno sbalíte do kapsy nebo brašny jako takovou pojistku. Často bývají k dostání v jasných barvách, se kterými vás ostatní nepřehlédnou ani při snížené viditelnosti. Nejlépe je na dálku vidět svítivě žlutá a oranžová. Pro srovnání: v modré jste v šeru viditelní cca na 18 m, zatímco ve žluté až na 37 m. Tedy více než dvojnásobný rozdíl, který vám může i zachránit život. Kdo výrazným barvám příliš neholduje, může taky zvolit reflexní doplňky. Ty světlo přímo odráží, proto jsou vidět ještě na delší vzdálenost (cca 200 metrů). Samozřejmostí je taky dostatečné osvětlení samotného kola.

Až začnou teploty padat, přijde na řadu bunda z teplejšího materiálu, který může mít i membránu proti větru. Na trhu jsou i teplé bundy s odepínacími rukávy, kdy po odepnutí získáte vestu.

 

Bunda na kolo Kalas s odepínacími rukávy pánská

Větrovka na kolo Craft Lithe dámská

 

 

Vršek máme vyřešený, a jak je to s kalhotami?

 

Kalhoty

Pokud je krásný a teplý podzimní den, v pohodě si vystačíte s kraťasy, které jste na kolo nosili v létě. Když se vyjížďka protáhne do večera, kdy už bývá chladněji, nebo vás zaskočí nečekaná přeháňka, doporučujeme mít v záloze ještě návleky. Ty můžou krýt celé nohy, nebo jen kolena, snadno je sbalíte do ledvinky nebo batohu a v tepelném komfortu udělají citelný rozdíl. I tady si můžete vybrat mezi tenčími materiály, verzemi s česanou podšívkou, nebo dokonce membránou proti větru. Ta se obzvlášť hodí u kolenních návleků, kolena jsou jedna z částí těla, kterou byste určitě neměli nechat prochladnout.

Při teplotách zhruba od 10 stupňů níž přichází čas na delší zateplené kalhoty, tzv. „čapáky“. Oblíbené bývají hlavně ty s kšandami – lépe chrání záda před chladem a nekloužou dolů.

Cyklistické návleky na nohy Kalas

 

Čapáky Kalas pánské

 

Doplňky

 

Periferní části těla jsou na chlad velmi citlivé a takové zkřehlé prsty dokážou jízdu pořádně otrávit. Na kole vám navíc ruce promrznou rychleji než při jiných aktivitách, kdy s nimi pohybujete. V teple se udržíte v dlouhoprstých rukavicích. Doporučujeme pořídit si jak tenké pro začátek podzimu, tak i zateplenější do dnů chladnějších.

 

Nezapomínejte ani na pokrývku hlavy, např. ušní boltce jsou hodně prokrvené a citlivé na chlad. Pod helmu se bez obav vejde slabá čepice nebo se dá použít šátek, tzv. „tunel“. Ten je navíc multifunkční, takže ho místo čepice využijete i jako nákrčník nebo ochranu nosu a úst.

 

Díky návlekům přes tretry se zase vyhnete prochladnutí od nohou a také vás částečně ochrání od vody a bláta odstřikujících od kol.

Návleky na cyklistické tretry Kalas

 

Cyklistické rukavice Etape

Multifunkční šátek/nákrčník/tunel Craft

 

Potřebujete s cyklooblečením nebo doplňky do chladného počasí poradit? Rádi se vám budeme věnovat v naší kamenné prodejně v Liberci, na e-mailu info@ok-sport.cz nebo na tel. 485 106 003.

 

 

 

Potřebujete poradit?

Naši profesionální technici Vám odborně poradí a doporučí pro Vás to nejlepší.